CNC Lazer Kesim Operatörü Olma Şartları

CNC lazer kesim operatörü olma şartları, işin tanımını ve sorumluluklarını ele aldığımız bu yazıda bu mesleğe dair birçok soru işaretini sileceğiz. CNC yani Bilgisayarlı Numerik Kontrol lazer makinesi, lazer ışını yardımı ile bilgisayar programı yardımıyla belirlenen şekillerin pürüzsüz şekilde kesmeye yarayan bir cihazdır. Bu makineyi çalıştıran ve parçalarından sorumlu kişilere de CNC lazer kesim operatörü denir. Hadi gelin CNC lazer kesim operatörü olma şartları neler birlikte bakalım.

CNC Lazer Kesim Operatörü Olmak İçin Hangi Okul Okunur?

Bu mesleği duyan herkesin aklına ilk gelen konulardan biri olan CNC lazer kesim operatörü olmak için hangi okul okunur sorusudur. Piyasada bu kadroda iş bulabilmek için meslek liselerinin Bilgisayarlı Numerik Kontrol, Makine Teknolojisi veya Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri gibi ilgili bölümlerden mezun olmanız yeterlidir. Eğer bu bölümlerden herhangi birinden mezun değilseniz ise CNC lazer kesim operatörü sertifikası almak için sertifika programlarına katılabilirsiniz.

CNC Lazer Kesim Operatörü Ne İş Yapar?

CNC lazer kesim operatörü ne iş yapar sorusunun cevabını inceleyelim. CNC lazer kesim operatörü, lazer makinesi ve lazer ışını yardımıyla, bilgisayar programı ile belirlenen şekilleri pürüzsüz ve istenilen boyutlarda kesen profesyonel kişilerdir. Bu işçiliğin yanında makinenin bakımından ve onarımdan da sorumlu bu kişilerin; teknik becerilere sahip, dikkatli ve detaycı, iş sağlığı ve güvenliği bilincinde çalışıyor olması gerekir. Günümüzde popülerliği artan meslek kollarından CNC lazer kesim operatörü olma şartlarını karşılamanız durumunda siz de bu iş kolunda çalışma imkânına sahip olabilirsiniz.

CNC Lazer Kesim Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

Her iş kolunda olduğu gibi bir işte uzmanlığınıza ve kıdeminize bağlı olarak işvereninizden alacağınız ücret değişkenlik gösterir. CNC lazer kesim operatörü ne kadar maaş alır sorusunun cevabına ise buna bağlı olarak net bir şey söyleyemesekte 4500 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Eğer siz de CNC lazer kesim operatörü olma şartlarını karşılıyorsanız bu meslek grubunun, her geçen gün gelişen teknoloji ile geleceğinin açık olduğunu söylemekte fayda var.

Yorum Ekle