Kalp Sağlığını Koruyan Yiyecekler

Kalp rahatsızlıkları, hepimizi tedirgin eden bir sağlık sorunudur. Zira öyle sıradan bir rahatsızlık değildir bu. Dikkat edilmediği takdirde, kalp rahatsızlıkları ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle; kalp sağlığı için yapılması gereken ne varsa yapmak, dikkat edilmesi gereken ne varsa dikkat etmek gerekir. Özellikle de beslememize…

Beslenmenin kalp sağlığı üzerindeki etkisi nedir peki?

balık tüketimi

balık tüketimi

Beslenme alışkanlıklarımız, her şeyi etkilediği gibi kalp sağlığımızı da etkilemekte… Sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığımız yoksa, bu savaşa 1-0 geride başlıyoruz maalesef.

Sağlıksız besinler tüketmek, insan vücudunu tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiler. Bunun en güzel kanıtı, eskilerdir. Eskiden her şey doğalmış, böylece insanlar da uzun ve sağlıklı yaşarmış. Günümüzde doğal besinler bulup yemek nerdeyse imkânsız hale geldi. Her şeyin içerisinde katkı maddesi var. Fakat biz yine de elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz ki, sağlığımızı koruyabilelim.

Hangi Besinler Kalp Sağlığına İyi Gelir?

  • Omega 3 yağ asidi, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu nedenle de bunu bol miktarda içeren Balık tüketimini artırmak, kalp sağlığını korumak için doğru bir adım olacaktır.
  • Balık sevmeyenler için omega 3 yağ asidi tüketmenin diğer bir yolu da; ceviz ve kabak çekirdeği gibi kuru yemişler…
soğan sarımsak

soğan sarımsak

  • Potasyum tüketimi de kalp sağlığı açısından önemlidir. Bu da daha çok meyvelerde ve sebzelerde bulunur.
  • Zeytinyağını unutmayalım elbette. Çok önemli ve her derde deva olan zeytinyağı, kalp sağlığı açısından da oldukça faydalı.
  • Soğan ve sarımsak toplum içerisinde antibiyotik olarak bilinir. Bu özelliklerinin yanı sıra kalp dostu oldukları da bir gerçektir.

Kalp sağlığına iyi gelen besinler daha da sayılabilir. Eğer buna gerçekten dikkat etmek istiyorsanız ya da buna gerçekten ihtiyacınız varsa; ayrıntılı bir araştırma yapabilir hatta bir diyetisyen veya bir doktor eşliğinde kendinize bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Yorum Ekle