Elektro Gitar Amfisi Nasıl kullanılır?

 Elektro gitarınızı amfi ile kullanmak için öncelikle bir amfiye ve elektro gitar ile amfi arasında bağlantı kuran jak kablosuna ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle gitarı ayakta çalıyorsanız gitar askısını takın ve jak kablosunun çıkmaması için kabloyu, gitar askısının arkasından geçirerek takın. Bu işlem, jak kablosunun kaza ile (üstüne basma gibi) çıkmasını önleyecektir. Jak ile amfi arasında bağlantı kurmadan evvel ilk önce jakı, elektro gitara bağlamalısınız.

elektro gitar

elektro gitar

Jakın bir ucunu elektro gitara taktıktan sonra diğer ucunu amfinin “input” girişine takmanız gerekir. Daha sonraki amfi ayarları ise tamamen sizin müzik tarzına göre kişiseldir. İster “clean” tonlar ister “distortion” tonlar her birini amfide ayarlamanız mümkündür.

Amfideki Temel Düğmeler Nelerdir?

Her amfide değişik başka seçenekler olabilse de, en önemli ve her amfide olan ayarlar: Treble, Middle ve bass ayarlarıdır. Kalan düğmeler ise her amfiye göre değişir. Bazılarında olan özellik bazılarında olmayabilir, bazı amfilerde ise değişik şekillerde vardır.

Sert müzik çalanların amfi üzerinde en çok kullandıkları ayar “drive” düğmesidir. Drive gitara distortion tonu verir. Genellikle sert müzik çalanlar drive düğmesini sonuna kadar açarak kullanırlar.

gitar

gitar

Diğer düğmeler ise elektro gitarınızın modeline göre: humbucker manyetik mi, single manyetik mi, ne kadar bass sesi seviyorsunuz, ne kadar tiz ses seviyorsunuz, orta sesleri ne kadar seviyorsunuz durumuna göre değişecektir.

Eğer bu konuda yeni iseniz öncelikle hepsini orta seviyeye getirerek, daha sonra her birini ayrı ayrı değiştirerek pratik kazanabilir, her birinin ne işe yaradığını deneyimleyebilirsiniz.

Yorum Ekle