Soğuk Sıkım Yöntemiyle Kendi Yağınızı Elde Edin

Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş yağlar, herhangi bir ısıl işleme tabi olmadan üretilir. Üretim sürecinde yalnızca yağ presinin uyguladığı bir mekanik basınç ve yağ değirmeninin sürtünmesi yağa etki eder. Bu şekilde soğuk sıkım makinesi ile elde edilen yağlarda tüm doğal içerikler ve beraberinde tat ve doku özellikleri korunur.

Bununla birlikte soğuk sıkım ile elde edilmiş yağda hammaddenin kalitesi büyük bir önem taşır. Eğer hammadde kaliteli ise soğuk sıkım yöntemiyle çıkarılacak olan yağ da kaliteli olacaktır. El ile çalıştırılan küçük bir pres veya profesyonel bir sıkım makinesinde soğuk presleme yöntemi ile kendi yağlarınızı elde edebilirsiniz.

Soğuk Presleme Yöntemiyle Yağ Elde Etme

Yağ presi, yağı kendi imkanlarınızla elde edebilmenizin harika bir yoludur. Tohumlar ve kuruyemişler özellikle kendi yağınızı sıkmak için elverişli ürünlerdir. Örneğin ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz ve aynı zamanda fındık yağı da harika bir tada sahiptir. Kendi yağ presiniz ile adaçayı, nane, fesleğen ve biberiye gibi otları doğrudan sıkmak harika sonuçlar almanızı sağlar. Burada yaratıcılığın sınırı yok. Ancak kaliteli bir yağ presi makinesi ile bu tür bir amacı gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinize ait bir soğuk sıkım makineniz varsa yağı taze ve daha küçük miktarlarda elde edebilirsiniz. Ek olarak, yağ acılaşmaz veya kokmaz. Çünkü soğuk preslenmiş yağın, soğutulduğunda bile sınırlı bir raf ömrü vardır. Hammaddeye ve kalitesine bağlı olarak kullanılan hammaddeden yaklaşık %15 – %30 oranında yağ elde edilebilir. Ancak presleme sonucu oluşan prina (preslenmiş kalıntılar) çok iyi kullanılabilir. İyi kurutulmuş veya suyu alınmış prina ayrıca uzun bir raf ömrüne sahiptir. İnce öğütülmüş, ayrıca değerli malzemeleriyle ekmeği veya müsliyi zenginleştirir.

Farklı türde pek çok soğuk sıkım makinesi ile müşterilerine hizmet veren Demirbaş Makina’nın web sitesini ziyaret etmek için https://www.demirbasmakina.com/ev-tipi-soguk-sikim-makinesi bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle