İdeal Kilo için Diyetlerin ve Egzersizlerin Önemi

Şuan ki kilonuz ile ideal kilonuzu göz önünde bulundurarak bir amaç belirlemelisiniz. Kararlılık ve süreklilik, ideal kilonuza ulaşmanız için ilk kriterdir. Eğer ideal kilonuza ulaşmak için bir adım attıysanız, amacınızı gerçekleştirmeden pes etmeyin.

İdeal kilo indeksiniz kilonuzdan fazla ise kilo almanız gerekmektedir. Ancak bunu sağlığınızı tehdit etmeden yapmalısınız. Bir diyetisyen yardımı ile diyet programına dahil olabilir, düzenli bir uygulama ile kısa zamanda büyük adımlar atabilirsiniz.

Şayet ideal kilonuz normal kilonuzdan az ise kilo vermeniz gerekmektedir. Sağlıklı kilo vermenin yollarından bazıları diyet listeleri ve bitkisel çaylardır. Çeşitli bitkilerin karışımı ile üretilen Daily form çayları ve sarımsak çayları bu yöntemlerden bazılarıdır. Ancak diyet listeleri de diyetisyenlerin önerileri doğrultusunda uygulanabilir.

Egzersiz ile İdeal Kiloya Ulaşılır mı?

Egzersiz yapmak, ideal kilonuzda olsanız da olmasanız da daha zinde bir yaşam için gereklidir. Ancak kilolarınız ile başınız dertteyse evinizde veya sağlık salonlarında düzenli bir şekilde egzersiz yapmalısınız. Özellikle ideal kilo indeksiniz, şuan ki kilonuzdan az ise egzersiz yapmak gerekli kilo alma şartlarının başında gelmektedir.

Su içmek de son derece önemli bir ideal kilonuza ulaşma yöntemlerindedir. Günde en az 2-2.5 litre su tüketmelisiniz. Su, metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki nem dengesini sağlar ve kuruluğun önüne geçer. Suyun kalori değeri 0’dır ve bir sıvı tüketmeniz gerektiği durumlarda tercihiniz sudan yana olmalıdır.

Alkollü içeceklerden, sigaradan, gazlı içeceklerden, karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden (beyaz ekmek, beyaz makarna, pilav vb.) uzak durmalısınız. Daha çok protein ağırlıklı besinler ve sindirimi kolaylaştıran besinler tercih etmelisiniz. Kilo vermek için metabolizma hızınıza da dikkat etmeli, mümkün mertebe metabolizma hızınızı artırmalısınız. Metabolizmayı hızlandırmak için bol su içmeli ve düzenli spor yapmalısınız.

Yorum Ekle