Bebek Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin doğumundan sonraki ilk altı aylık süreç sonrasında yağ, demir, protein ve demire yüksek miktarda ihtiyaç duyulur. Bu kaynaklara ulaşmanın en temel ve doğal yolu ise anne sütüdür. Emzirme ve anne sütünün faydaları saymakla bitmeyebilir fakat annelerin bebeklerini emzirirken dikkat etmesi gereken birtakım noktalar mevcuttur.

Anneler ilk olarak bebeklerini emzirmeye başlamadan önce kesinlikle ellerini yıkamalıdır. Böylelikle bebeklere mikrop ve çeşitli bakterilerin bulaşması önlenmiş olur. Bu işlem ile birlikte meme ucunun ve çevresinin de dikkatli bir şekilde su yardımı ile silinmesi gerekir.

bebek emzirme

bebek emzirme

Emzirme işleminin daima sıcak ve rahat bir ortamda yapılması gereklidir. Ayrıca bebeğin ayaklarının alt kısmına da bir yükselti koyulması gerekebilir.

Bebek Hangi Pozisyonda Tutulmalı?

Bebeğin baş kısmının kolun iç kısmına gelmesinden sonra aynı kol ve el ile bebeğin bacak ve kalça kısımları titiz bir şekilde kavranmalıdır. Bu noktada bebek ve annenin rahat olması son derece önemlidir. Annelerin bebeklerini emzirdiği esnada, bebekleri ile göz temasında bulunması gerekir. Böylelikle bebekler kendilerini daha rahat ve güvende hissetmeye başlarlar.

bebek emzirmek

bebek emzirmek

Emzirme sırasında memenin çevresindeki büyük bir kısım bebeğin ağzında olmalıdır. Ayrıca çene ise göğüs kısmına dayanmalıdır. Bebek doğru pozisyon almadan süt emmeye başlarsa derhal müdahale edilmelidir. Çünkü bebeklerin yanlış pozisyonda olmaları annelerin de sağlık sorunları yaşamalarına yol açabilir ve göğüs çevresinde ciddi ağrılar başlayabilir.

Yorum Ekle