Anne Sütünü Artıran Besinler

Emzirme dönemi boyunca anneler hep telaşlıdır. Bebekleri için gereken sütü verip veremediklerini bilemezler. Bu nedenle de telaşa kapılırlar. Ya da bazı annelerin sütü olmaz veya az olur, nasıl artırırım diye düşüncelere dalarlar. Öyle değil mi kıymetli anneler? 🙂

İşte böyle durumlarda, emzirme dönemindeki tüm anneler süt artırmanın doğal yollarını araştırırlar.

anne sütü

anne sütü

Hangi Besinler Anne Sütünü Artırır?

  • Bu konudaki ilk tavsiye, su tüketimini fazlalaştırmanız yönünde olacak. Zira günlük yeterli miktarda su içmezseniz, süt üretimini arttıramazsınız.
  • Rezene’nin anne sütünü artırdığı, var olan sütün de kalitesini iyileştirdiği bilinmektedir. Ayrıca bebeğin sütten kaynaklı oluşan gazına da iyi gelecektir. Emziren anneler olarak düzenli bir şekilde rezene çayı tüketirseniz, faydasını görürsünüz.
  • Yine hem gaz sorununa hem de süt artışına iyi gelen bir diğer besin de, kimyon. Yemeklerde kullanılabileceği gibi, bir çay bardağı suya az bir miktar karıştırarak tüketebilirsiniz.
emzirmek

emzirmek

  • Bol miktarda yeşil sebze tüketimi de süt üretimini artırmada yardımcı olur.
  • Kuru incir, badem, hurma gibi besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Doğum sonrası gaz sorununuz bittikten sonra; süt içmeye de özen gösterin. Özellikle geceleri süt içerek yatın ki gece boyu süt üretiminiz olsun.

Siz sağlığınıza dikkat edersiniz, her şey yolunda gidecektir emin olun. Sütüm yeterli gelmiyor diye stres yapmayın. Unutmayın, önce sizin sağlığınız önemli. Siz iyi olun ve stresten kaçının, ondan sonra süt üretiminiz de zaten düzene girecektir.

Yorum Ekle