Böbrek Taşı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kendisi küçük olsa da, verdiği ağrı ciddi boyutlara ulaşan böbrek taşı, özellikle erkekler için korkulu bir rüyadır. Erkekler arasında bu durum doğum sancısı olarak da nitelendirilir. Taş düşüren bir erkekte hayattan kopuş maksimum düzeyde yaşanırken, yaşanan sancılar ciddi derecede ağrı verir ve sıkıntı bu bağlamda doruğa ulaşır. Yalnız her hastalıkta olduğu gibi, bu hastalıkta da doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Biraz buna değinmekte fayda var.

böbrek taşı nedenleri

böbrek taşı nedenleri

İlme Dayanmayan Yöntemleri Terk Edin

Böbrek taşlarına şifalı suyun iyi geldiği söylenir ancak bu doğru bir ifade değildir. Tamamen kulaktan doğma bir inanış olan bu yöntem, herhangi bir hekim tarafından önerilmeyen ve uygulandığı takdirde, mevcut rahatsızlığı gidermeyen bir yöntemdir. Biranın da böbrek taşına iyi geldiği söylenir, şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşan bu yöntemin de hiçbir haklılık pay yoktur. Aksine bira, böbrek taşının oluşmasına yardımcı olur.

Doğa, bütün ilaçların kaynağıdır bu doğru. Ancak atlanılan bir detay var, mevcut şifalı kaynakları doğru yerde ve doğru adreste kullanmak gerekir, ancak o şekilde şifalı kaynaklar şifa olabilir. Dolayısıyla bitkisel özlü karışımların böbrek taşının düşürülmesine iyi geldiği de, tamamen tevatürdür.

Son olarak bir başka yanlışı da belirtmek istiyorum. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminin azaltılması da, böbrek taşıyla mücadelede etkin bir savunma mekanizması görevi görür diye bir anlayış söz konusudur ki, bu da tamamen yanlıştır. Hiçbir ilmi bilgiye dayanmayan bu yöntemleri kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Yorum Ekle