Ciltteki Çatlaklara Alınabilecek Önlemler

Son zamanlar bakım üzerine yazılmış yazılara baktığımızda en rağbet gören konunun ciltteki çatlaklara alınabilecek önlemler olduğunu hepimiz fark etmişizdir. Peki nedir bu çatlaklar?
Çatlak; derimizin dermis tabakasında meydana geliyor ve cildimizin fazla gerilmeye dayanamayarak yırtılması sonucu ortaya çıkıyor. Oluştuğu bölgede önce kızarık ve yırtık görünümüyle başlayıp zamanla beyaz yaralar halini alan ve asıl nedeni hormonlar olarak bilinen bu çatlaklar vücudumuzda hormon düzeyinde değişiklik yaşandığı durumlarda oldukça fazlalaşıyor. Hormon düzeyimizde değişiklikler olan dönemleri hamilelik, ergenlik, hızlı kilo alma ve verme gibi örneklendirebiliriz.

Sebebi ne olursa olsun tüm çatlakların ortak bir özelliği bulunuyor; o da oluştuktan sonra yok etmenin son derece zor olması. Peki oluşmadan önce önlem almak için yapabileceğimiz bir şeyler var mı? Ciltteki çatlaklara alınabilecek önlemler nelerdir? Diyorsanız bu önlemleri madde madde inceleyelim.

Ciltteki Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapabiliriz?

-İlk madde tabii ki cildimiz ve sağlığımız için her zaman tüketmemiz gereken, görünümümüze ve enerjimize olan yararıyla da sıklıkla önümüze çıkan su. Bol su tüketimi cildimizi nemli tutarak kurumasını önlüyor. Üstelik cildimize esneklik kazandırdığı da biliniyor. Bu sebeple bol bol su içmek bizi çatlaklara karşı koruyor.

-A vitamini içeren besinler tüketmek. A vitamini cildimizi onarmak konusunda oldukça başarılıdır. A vitamini içeren besinleri; koyu yeşil yapraklı sebzeler, biber, marul, kuru kayısı gibi ürünler ile örneklendirebiliriz.

– Omega3 yağ asitlerinin deriye esneklik kazandırdığı biliniyor. Bunun yanında zayıflamaya da oldukça yararlı olan omega3 yağ asitleri somon, ceviz, levrek gibi gıdalardan alınabiliyor.
Ayrıca unutmamak gerekiyor ki ciltteki çatlaklara alınabilecek önlemler araştırıldığında en önemli etken bu çatlaklara sebep olan durumlardan kaçınmak oluyor. Aşırı kilo alıp vermek oldukça zararlıdır ve kilo dengesi sağlıklı bir düzen ile korunmalıdır. Bir anda çok kilo kaybından ya da alımından kaçınılmalı. Bununla beraber cildi hep dinamik tutmak adına düzenli spor yapmakta oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Hamilelik dönemlerinde ise en başlardan itibaren bakım kremleri kullanarak bu süreci atlatmak çatlaklar açısından en etkili yöntemdir.

Yorum Ekle