Ergen Çocukların Aileleri Bunlara Dikkat Etmeli

Ergenlik dönemi oldukça zorludur. Çünkü bu dönemdeki çocuk hem kendini beğenmiyordur hem de çevresindekilere kendini beğendirme konusunda oldukça ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumda da kendini tam anlamıyla ifade edemediği için ortaya oldukça farklı sorunlar çıkıyor.

ergen çocuk

ergen çocuk

Çocuğa Değer Verildiği Hissedilmeli

Anne babalar bu zorlu süreçte mutlaka çocuklarına gerekli olan desteği eksiksiz olarak vermelidir. Çünkü sevildiğini, anne babası tarafından değer gördüğünü hissedecek olan çocuklar kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Genelde ailelerin yaptıkları en yanlış şeylerden bir tanesi; çocuklar çok öfkeliyken onlar ile mantıklı bir şekilde konuşmaya çalışmak oluyor. Çocuklar çok fazla öfke içerisindeyken ağızlarından çıkacak olan kelimeleri dikkatlice seçemiyorlar. Anne baba da bu duruma kızdığı için ortaya çok daha büyük sorunlar çıkıyor.

ergenlik

ergenlik

Birçok ergen genç yaşadığı şeyleri ailesinin tepkisinden korktuğu için saklamayı tercih ediyor. Halbuki bu durum ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunları beraberinde getirebiliyor. Böylesi durumların önüne geçilmesinin engellenmesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri oluşacak olan sorunlarda herhangi bir yargılama olmadan sorunun etkili şekilde çözülmesi adına gerekli olan detaylara dikkat etmek olmalı.

Bu sayede çocuk yaşamış olduğu sorunlar karşısında ne yapacağını bilemez bir hale gelirse hiç zaman yitirmeden anne babası ile iletişime geçecek ve bunun sonucunda da kötü sonuçların oluşması engellenmiş olacaktır.

Yorum Ekle