3 Çarpıcı Tarihi Yalan

Sözde gerçek seni bir süre özgür bırakabilir. Fakat birçokları için hile, para, şöhret, intikam veya iktidarın anahtarını tutar ve bunların çok cazip olduğunu kanıtlarlar. Tarihte birçok yalan sahtekârlık, çoğu zaman sansasyonla sonuçlandı ve bu da büyük dalgalanmalara neden oldu. İşte çarpıcı tarihi yalanlardan 3 özel örnek!

truva atı

truva atı

Truva Atı

Trojan Paris, Spartalı kralın karısı Helen’le aşk yaşamaya başlayınca savaş patladı. Trojanlar, sonunda Yunanlıları atlattıklarına inandıklarında Yunanlılar dâhiyane bir darbeyle, insanların gizlenebildiği içi boş bir göbeği olan dev ahşap bir at inşa ettiler. Yunanlılar düşmanlarını bu yapının bir barış kaynağı olduğu şeklinde ikna ettikten sonra Trojanlar onu mutlu bir şekilde kabul ettiler ve atı surlarına indirdiler. O gece, Trojanların sonu oldu!

Anastasia

Anastasia

64 Yıllık Yalan

Rus Devrimi sırasında bir kraliyet ailesinin varlığı Bolşevikler tarafından katledilmişti. Kraliyet ailesinin bazı üyelerinin kaçtığına dair söylentiler dolaştı. Bu olaylardan sonra intihar teşebbüsü ile hastaneye yatan Anna Anderson, kraliyet ailesinin en küçük kızı olan Prenses Anastasia olduğunu söyledi, inandırıcıydı çünkü şaşırtıcı şekilde benziyordu. Tüm karşı çıkışlara mahkemelere rağmen 1984 yılında ölene kadar bu yalanını sürdürdü. Kendi yalanına inanmak böyle bir şey!

Nazi Propagandası

Nazi Propagandası

Büyük Yalan: Nazi Propagandası

“Yalan ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun yeterince tekrar ederseniz, insanlar buna inanır.” Bu teori, Hitler’in itici gücü oldu. Adolf Hitler ve propaganda bakanı Joseph Goebbels, Alman halkını Yahudilerin düşman olduğuna ikna etmek için kapsamlı bir kampanya başlattı. 1. Dünya Savaşı’nın kaybı da dâhil olmak üzere Yahudileri suçlayan yalanları Almanya’nın bütün sorunlarına yayıldılar. Yahudilerin Hıristiyan çocuklarını ritüel cinayetlerle öldürdüklerini ve kanlarını Pezuz’da yenen mayasız ekmeğin içinde kullandıklarını bile iddia ettiler.

Yorum Ekle