Çocuklar İçin Dersi Etkili Öğrenme Ve Kavrama Yöntemleri

Okula giden çocuklar için ders çalışırken yardımcı pek çok yöntem var. Çocukların derslerini daha iyi anlayabilmesi ve çalıştıkları dersten, konudan verim alabilmesi için bu yöntemler oldukça yararlıdır. Şüphesiz her öğrencinin ders çalışma tarzı, çalıştığı dersten anladığı şey birbirinden farklıdır. Bu yazımızda öğrencilerin hayatını kolaylaştıran ders çalışma tekniklerine değineceğiz.

dersi öğrenmek

dersi öğrenmek

Tekrar Etmek Şart

Yıllardan beri öğretmenler çeşitli konulardan sonra pekişmesi adına öğrenciye ödev verir ve öğrenci de buna kızar ama öğretmen haklıdır. Çünkü anlatılan konunun en iyi pekişme yöntemi o konuyu bir şekilde uygulamalı tekrar etmektir. Bu yüzden ödev yapmak dersi anlamanın en pratik yolu olarak gösteriliyor.

Bilgi her öğrenciye farklı aktarılıyor fakat öğrencinin o bilgiyi kendi içinde sağlamlaştırması aynıdır. Bunu bilgiyi tekrar ederek yapabilir ancak. Her gün okuldan geldikten sonra kısa bir süre içinde öğrendiği bilgiyi tekrar eden öğrenci o bilgiyi kolay kolay unutmaz.

kavramak

kavramak

Bilgiyi tekrar etmek en önemli yöntemdir. Çocuk dersi iyi tekrar edebilmesi için çalışma odasında dikkatini dağıtacak şeylerin olmaması ya da ders esnasında uzaklaştırılması, kaldırılması gerekmekte. Buna önem verin. Ayrıca okuma alışkanlığı çok önemlidir. Bir çocuğun hem gelişiminde hem de derslerini iyi anlayıp, yorumlamasında kitap okuma alışkanlığı çok büyük bir önem arz ediyor. Çocuğunuza kitap okumayı alışkanlık haline getirmesi noktasına aşılayın. İnanın pişman olmayacaksınız.

Yorum Ekle