Kediler Hakkında Yanlış Bilinen Efsaneler Dizisi

Herkes kedilerin dokuz canlı olmadığını bilir. Evet kediler hep yaşamanın bir yolunu bulan çevik hayvanlardır ama kediler de tüm canlılar gibi bir kez ölür.

Ancak bazı efsaneler vardır ki bu efsaneler 9 canlı kedi inanışı gibi mecazi bir anlatım taşımazlar. Bu efsaneler halk arasında hala yanlış olarak bilinen ve inanılan efsanelerdir.

kedi

kedi

Kediler Dört Ayaklarının Üstüne Düşer

Kediler dört ayaklarının üzerine düşerler evet ama yaralanma riskleri de oldukça yüksektir. Bu inanışın temel kaynağı her ne kadar kedilerin çevikliği ve dört ayak üzerine düşme eğilimi olsa da bu kediler için tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Bu yüzden eviniz yüksek bir kattaysa mutlaka balkon ve camlarınızı kedileri için güvenli hale getirmelisiniz.

Kediler Gece Karanlıkta Daha İyi Görürler

Kediler kapkaranlık bir ortamda göremezler. Bu inanışın sebebi az ışıklı ortamlarda görme yeteneği ve bıyıkları ile nesneleri algılayabilmelerinden gelmektedir. Ancak güçlü göz yapısı insanların görme yeteneğinden kat kat fazladır.

kediler

kediler

Kediler İçin Süt Çok Faydalıdır

Kediler için faydalı olan tek süt anne sütüdür. Anne sütü ise sonsuza kadar tüketmezler. İnek sütünü sevebilen kediler vardır ancak inek sütünün içindeki laktozu kediler zor sindirir. Bu yüzden kedinize kuru mama dışında başka bir şey vermeyin. Süt içen kedilerde aynı zamanda ishal oldukça yaygın görülür.

Yorum Ekle