Kripto Para Terimleri

Bir şifreli para biriminin oluşturulmasından itibaren onaylanan tüm işlemler bir halka açık deftere kaydedilir. Kripto para sahiplerinin kimlikleri şifrelenmiştir ve sistem, kayıt tutma meşruiyetini sağlamak için diğer şifreleme tekniklerini kullanır.

Defter, ilgili “dijital cüzdanların” doğru bir harcanabilir bakiye hesaplayabilmesini sağlar. Ayrıca, her bir işlemin yalnızca şu anda sahibine ait olan paraları kullanmasını sağlamak için yeni işlemler kontrol edilebilir. Bitcoin, bu genel muhasebe defterine “işlem blok zinciri” diyor.

İşlemler

İki dijital cüzdan arasında para transferine işlem adı verilir. Bu işlem halka açık bir deftere iletilir ve onay beklenir. Bir işlem yapıldığında cüzdanlar şifreli bir elektronik imza kullanır. İmza, şifreleme imzası adı verilen şifreli bir veri parçasıdır ve işlemin, cüzdanın sahibinden geldiğine dair matematiksel bir kanıt sunar. Onaylama işlemi biraz zaman alır. (bitcoin için on dakika) Madencilik işlemleri onaylanır ve bunları halka açık deftere ekler.

Madencilik

Madencilik işlemleri onaylama ve bunları halka açık bir deftere ekleme işlemidir. Deftere bir işlem eklemek için “madenci” giderek daha karmaşık bir hesaplama problemini çözmelidir (matematiksel bir bilmece gibi). Madencilik açık kaynaktır, böylece herkes işlemi onaylayabilir. Bulmacayı çözmek için ilk “madenci” defterine işlemlerin bir “blok” olarak eklenmesi gerekir.

İşlemlerin, blokların ve halka açık blok zincirinin birlikte çalışabilmesi, hiç kimsenin istediği zaman kolayca bir blok ekleyememesini veya değiştirmemesini sağlar. Deftere bir blok eklendiğinde, tüm ilişkili işlemler kalıcı olur ve madencinin cüzdanına küçük bir işlem ücreti ekler (yeni oluşturulan paralar ile birlikte).

Kriptografik

Kripto para birimi, madeni para oluşumunu kontrol etmek ve işlemleri doğrulamak için bir kriptografi sistemi (AKA şifreleme) kullanır.

Merkezileşmemiş

Tirajdaki çoğu para birimi merkezi bir hükümet tarafından kontrol edilir, bu yüzden onların yaratılması üçüncü bir tarafça düzenlenebilir. Kripto paraların oluşturulması ve diğer işlemler, açık koddur ve “eşler arası” ağlara dayanır. Para birimini etkileyebilecek yüzlerce farklı etmen vardır.

Dijital

Geleneksel para birimi biçimleri fiziksel bir nesne tarafından tanımlanır ancak kripto para birimi tamamen dijitaldir. Dijital paralar dijital cüzdanlarda saklanır ve dijital olarak diğer insanların dijital cüzdanlarına aktarılır. Hiçbir fiziksel nesne bu tür işlemlerde mevcut değildir.

Yorum Ekle