Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

En zorlu temizlik gibi gözükür mutfak alanı nedeni gün boyu mutfağın aktif olmasıdır. Mutfak ev alanlarımızdan hem çok dağılan ve kirlenen alandır hem de en çok hijyene dikkat edilen alandır. Günün belirli saatlerinde her mutfakta mutlaka yemek pişer. Yemek pişerken yemeğin buharı mutfak dolaplarına siner. Mutfak dolapları yemek pişmesi sonrasında mutlaka temiz ıslak bir bezle o buhar alınmalıdır.

Yemek pişirme işlemi sonrasında silinmeyen dolaplar sararmaya ve renk değiştirmeye mahkûmdur. Yemek sonrası silinmezse her yemek pişimindeki yemeğin buharındaki yağlar sürekli dolaplarınıza sinecektir. Bunun üzerine mutfağın dolaplarına güneş ışınları vuruyorsa bu işlem daha da hızlı gerçekleşecektir.

Güneş ışınları sürekli bir alana vuruyorsa o alanda sararmalar mutlaka görünür. Eğer yemek sonrası silme işlemi yapıyorsanız sonrasında yağ çözücü kullanarak dolabın  15- 20 dakika o şekilde bekletin sonrasında yağların ve sararmaların aktığını göreceksiniz.

Evdeki Ürünlerle Doğal Mutfak Temizliği

Mutfak temizliği artık çok basit  pırıl pırıl dolaplara sahip olabilirsiniz. Evde bulunan  bulaşık deterjanınız, sıcağa yakın bir miktar su, son olarak da sirke kullanacaksınız. Bu üç karışımlar harikalar yaratabilirsiniz. Suya bir yemek kaşığı doluluğunda bulaşık deterjanı, 3 yemek kaşığı sirke 2tl su yeterli olacaktır. Dolaplarınızı bir bez yardımıyla silin sonrasında biraz bekleyin ve durulama işlemine geçebilirsiniz. İşlem sonrasında tertemiz dolaplara sahip olursunuz.

Mutfak dolaplarınız için etkili bir yöntem daha beyaz kalıp sabunu rendeleyiniz, sonrasında sıcak suyu içinde erimesini bekleyiniz. Erime işlemine yakın temiz bir bezle silme işlemine geçebilirsiniz. Mutfağınız mis gibi beyaz sabun kokusuyla temizliği de yakalayacaktır. İşlem sonrasında muhakkak durulama yapınız.

Kısa Sürede Mutfak Temizliği

Mutfak dolaplarınız çok sararmış durumda ve acil temizlemeniz gerekiyor. Acil durumlarda bulaşık makinesinin tablet deterjanını kaynar suda eritin isterseniz fıs fıslı bir kutuya koyarak mutfak dolaplarınıza sıkın isterseniz direk bir bez yardımıyla dolaplara uygulayın. Uygulama sonrasında dolaplarınızdaki sarı lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Her  işlem sonrasında en önemli detay durulama suyudur. Mutlaka dolaplar bez yardımıyla durulanmalıdır.

Sararmış Mutfak Dolapları

Mutfak dolapları evin en aktif kullanılan alanıdır. Ocakta yemek pişerken mutfak dolapları etkilenir özellikle ocağa en yakın dolaplar ilk sararanlardır. Diğer bir sebep güneş ışınlarının mutfak dolaplarına gelmesidir. Perde seçimleriniz bu ışınları engelleyebilir. Güneş geldiği saatlerde güneşliği aktif kullanabilirsiniz. Üçüncü sebep ise mutfakta içilen sigaralar mutfak dolaplarınızın sararmasına sebep olur. Bu detaylara dikkat ettiğinizde dolaplarınızın kullanım ömrü uzar.

Yorum Ekle