Yeni Okula Başlayan Çocuklarda Eğitiminde Neler Yapılmalı?

Anaokulu ile okul yaşamı hakkında belli bir fikri oluşmasına rağmen çocukların ilkokula başlamaları son derece sıkıntılı bir dönemin yaşanmasına sebep olabilir. Alışma döneminin yanı sıra sonrasında okuma yazma konusunda da yaşanan sorunlar ile mücadele etmek kimi zaman oldukça zorlu olabilmektedir. Özellikle çalışan anneler için bu sıkıntı bir hayli fazla olarak yaşanmakta olup bu çocuk içinde zorlayıcı bir detaya dönüşebilir.

Yeni okula başlayan çocuğunuzun sizin ilginize ihtiyacı olduğunu unutmamanız son derece önemlidir. Fakat bu ilgiyi abartmanız durumunda size bağımlı olan bir okul hayatının yaşanmasına etki edebilirsiniz. Bu sebep ile ilginizin dozunu da belli oranda tutmanız önemlidir. Ders çalışma şeklini planlamaya ilk günler itibari ile başlayabilirsiniz. Derslerinin onun sorumluluğunda olduğunu ona sürekli bildirmeniz gerekir. Bu ise ödevlerini yapma konusunda size aşırı bağımlı olmasının da önüne geçecektir.

Okuma Yazmayı Oyuna Dönüştürme Yöntemi

Çocuklarında ilkokul dönemlinde en sık karşılaşılan durumlardan birisi de okuma yazma becerisinde yaşanan zorluktur. Bu zorluk ile başa çıkmak için eğitici oyunlara yer verebilirsiniz. Bu oyunlar arasında ise tombala yer alıyor. Kendi kartlarımız ile hazırlayacağınız oyunda küçük kâğıtlara öğrendiği kelimeleri ve büyük kâğıtlara ise farklı birçok kelimeyi yazmanız sonrasında tüm çekilen kâğıtları okumasını isteyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz hem eğlenecek hem de okuma konusunda ilerleme kaydedecektir.

Yorum Ekle