Salatalık ile Zayıflamak Mümkün mü? 

Salataların ve yaz aylarında kahvaltıların vazgeçilmezi olan salatalık, geçmiş dönemlerde yalnızca yaz aylarında yetişiyordu. Sonrasında ise her mevsim tüketilmeye başlandı. Muhteşem ferahlıktaki kokusu, aynı zamanda çok hafif bir yiyecek olan salatalık; bundan dolayı da diyetlerde de sıklıkla kullanılmakta.

salatalık

salatalık

Salatalığın Zayıflama Üzerinde Etkisi Var mıdır?

100 gram salatalığın kalorisi yaklaşık 15’tir. Faydalı karbonhidratları bünyesinde barındıran salatalıkta bunun yanı sıra potasyum, kalsiyum, C vitamini, magnezyum bulunurken 100 gramdaki yağ oranı yalnızca 0,1 gramdır. Salatalığın %90’ı sudan oluşmaktadır. Düşük kalorili olan salatalık aynı zamanda tok tutucu özelliğe sahip olduğu için de salatalık hem ara öğünlerde hem de akşam yemeklerinin yanında rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca kabuğunda yer alan lifler de yağ yakımını kolaylaştırmaktadır.

Günün istenilen her zamanı tüketilebilecek olan salatalık, sahip olduğu açlık duygusunu düşük kalorili yiyecekler ile ortadan kaldırmak isteyenlere istedikleri zaman bunun için salatalık tüketebilirler.

salatalık ile zayıflama

salatalık ile zayıflama

Bu aşamada dikkat edilecek olan en önemli şeylerin başında salatalıkların taze olması ve kabuklu şeklide iyice yıkanarak tüketilmesi gelmekte. Bununla beraber salatalık tüketilerek diyetlerini sürdürecek olan kişilerin salatalığı kesinlikle tuz kullanmadan yemeleri gerekmektedir.

Düşünülenin aksine yalnızca salatalık tüketilerek zayıflamak mümkün değildir. Çünkü vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu şeyler oldukça fazladır. Bunu da tek başına salatalık vermeyeceği için vücuda en uygun olan diyet programlarına devam edilmesi de önemlidir.

Yorum Ekle