Taş Devri Diyeti Nedir?

Günümüzde yaşam koşulları modern hayata uyum sağladıkça, insan sağlığı, bu şartlardan olumsuz etkilenmiş ve gelişmişliğin verdiği konfor, insanları daha az hareket etmeye, yöneltmiştir. Zaman en değerli vasıf olmuş, hızlı hayat içerisinde, sunulan kolaylıklar, insanlara fayda sağlarken, öte yandan da sağlıklarını, kaybetmelerine neden olmuştur. Adından da anlaşılabileceği gibi ilkel zamanlarda insanların, katkısız, doğal beslenmeleri ve zor şartlarda sağlıklarını, koruyabilmeleri, bu diyette, esas alınmıştır.

Tarım toplumlarının henüz gelişmediği çağlarda insanlar, katkısız, doğadan ürünlerle beslenebiliyorlardı. Avcılık ve toplayıcılık sayesinde, hayatlarını idame ettiren ilkel toplumlar, bu diyette, beslenme yönünden öne alınmıştır. Bu diyette, içeriğinde hazır veya işlenmiş, hiçbir gıda, bulunmamaktadır. Doğal ve katkısız ürünler tercih edilmekte, şeker içeren gıdalar, hatta un ve türevleri kullanılmamakta, böylece taş devri, diyeti uygulanabilmektedir.

​​​​​​Nasıl Yapılır? 

Bu diyette asıl olan, toplayıcılık mantığında olduğu gibi, sebzelerin çiğ olarak, tüketilmesi ve karbonhidrat dengesinin iyi bir şekilde, kontrol edilmesidir. Özellikle de kırmızı et kullanılması, bu diyetin, olmazsa olmazlarındandır. Et konusunda da bu diyette, etin fazla pişirilmemesi ve olabildiğince organik olarak, tavuk veya balık seçimi yapılması gerekmektedir. Diğer un, yağ veya nişasta içeren, meyvelerden de uzak kalmak; ayrıca su tüketimine de mümkün olduğunca dikkat etmek, gerekli olmaktadır. Su tüketimi, bütün diyetlerin ortak noktasıdır. Uzmanlar bol su içmenin, sağlığa faydalarını sık sık belirtmektedir.

Kullanılmaması Gerekenler

Taş Devri diyetinde, tahıllar ve nişasta içeren diğer baklagiller, kullanılması da önerilmez. Çünkü amaç, nişasta ve şeker özelliğinden uzaklaşmak, lifli gıdalarla beslenerek, bağırsak sağlığını düzenlemektir. Diğer, bir engel de süt ve süt ürünleri kullanılmamasıdır. Diyet açısından, aslında yemek yemede kısıtlama yapmadığı için, bu gıdaların dışına çıkmadan, istenildiği kadar yenilebildiği için; gayet kolay bir diyet olmaktadır. Kişilerin durumuna göre; diyet esnetilebilir, örneğin; süt ve süt ürünleri bazı durumlarda kullanılabilmektedir.

Taş Devri diyetini, yaşam biçimi haline getiren, insanların daha sağlıklı olacağı ve kilo sorunlarıyla karşılaşmayacakları bilgisi, uzmanlar tarafından verilmektedir. Son zamanlarda, katkısız tarımın önem kazandığı, globalleşmiş, dünya da doğal, katkısız insan eli ile genetiğiyle oynanmamış, çok az besin kaldığı için, bu taş devri, diğer adıyla paleo diyeti, birçok insan tarafından sadece, diyet amaçlı kilo vermek için, değil, aynı zamanda, sağlığını korumak için, günlük rutini, halini alacaktır.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen insanlar, bu yöntem sayesinde, ilk başlarda, şeker ve un tüketmemek ve hatta baklagillerden uzak kalmak, konusunda zorlanabilir; çünkü belli yaşta ki insanlar için, beslenme dengesini değiştirmek, ekmek ve şeker, katkılı gıda alışkanlığını, bırakmak, zannedilen kadar, kolay olmamaktadır.

Sonuç olarak; Taş Devri diyetine başlanılmışsa, durum değişecek, karbonhidrat dengesi sağlandıktan, sağlıklı beslenme, başladıktan sonra, diğer gıdalara ihtiyaç, hissedilmeyecektir. Sağlıklı kilo vermek için, bu önerileri dikkate almak gereklidir.

Yorum Ekle