Gezegenlerin İsimleri Nelerdir?

Yaşadığımız Dünya’nın bulunduğu Güneş Sistemindeki gezegenler bilim insanları tarafından bile her geçen zaman farklı yapıya kavuşuyor. Günümüzde sistemimizde 8 gezegen olduğu genel kabul görmüş bir bilgidir. Plüton isimli sistemin en dışında bulunan parça ise gezegen özellikleri göstermediği gerekçesiyle gezegen statüsünden çıkarıldı. Sistemin merkezinde bulunan Güneş ise bir gezegen değil yıldız statüsündedir ve sistemdeki en büyük cisimdir. Güneşten sonraki en büyük gezegen Jüpiter’dir ve bir gaz gezegenidir. Üzerinde oluşan fırtınaların dinmemesinin nedeni budur. Merkür ise en küçük gezegendir ve aynı zamanda güneşe en yakın gezegendir. Dünyamız ise bilinenin aksine sistemdeki tek mavi gezegen değildir. Ancak bilinen canlı yaşamının olduğu, şimdilik tek gezegendir.

Gezegenlerin İsimleri Nelerdir

Sistemde Bulunan Gezegenler

Güneş sistemindeki gezegenler güneşe olan uzaklıkları ile farklı özellikler göstermektedir. İlginç olan ise güneşe en yakın olan gezegenin değil bir başkasının yüzey sıcaklığının fazla olmasıdır.

Merkür

Güneşe en yakın ve sistemdeki en küçük gezegendir. Çapı 4.879,4 km güneşe uzaklığı 57.910.000 km’dir. En hızlı gezegen olup 1 yılı 115 gündür.

Venüs

12.104 km çapa sahip olan Venüs ikinci gezegendir. Yüzey sıcaklığı en yüksek gezegen olarak bilinmektedir.

Dünya

Yaşadığımız ve sistemdeki tek canlı yaşama koşullarını sağlayan gezegendir.

Mars

Merih adı ile de anılan Mars 6.779 km çapı ile en küçük ikinci gezegendir. Kızıl gezegen son yıllarda insanoğlu tarafından gidilmeye çalışılan ilk gezegendir. Önümüzdeki yıllarda ilk insanlı uçuşun gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Jüpiter

En büyük gezegendir. 79 tane uydusu bugüne kadar tespit edilmiştir. Fırtınalı bir gaz devi olarak bilinmektedir.

Satürn

Jüpiter’den sonraki en büyük gezegendir. 81 civarı uydusu vardır. Çevresinde bulunan halkası gözle görülebilecek kadar geniştir.

Uranüs

1781 yılında keşfedilen mavi bir gezegendir. 50.724 km çapı ile oldukça büyüktür ve çevresinde oldukça küçükte olsa bir halka yapısı bulunmaktadır.

Neptün

Güneşe en uzak bilinen son gezegendir. Helyum ve Metan gazının etkisi ile koyu mavi bir renktedir.

Güneş Sisteminin Yapısı

Güneş sisteminde bulunan ilk dört gezegen iç gezegenler diğerleri ise dış gezegenler olarak kabul edilmektedir. Ayrımın nedeni iki grup arasında gök taşı kuşağı bulunmasıdır. Neptün sonrasında bulunan gök taşı kuşağına Kuiper Kuşağı denmektedir. Sistemimizin bilinen en dış kısmını ise Seyrek Disk oluşturmaktadır.

Yorum Ekle