Ciltteki Gözenekleri Küçültmek İçin Neler Yapılabilir?

Sıkı, parlak ve pürüzsüz cilde ulaşmak pek çok kişinin en fazla istedikleri şeylerden bir tanesi. Fakat genişlemiş ve tıkanmış gözenekler yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından başında gelmekte. Buna bir de cildin temizliğinin iyi bir şekilde yapılmaması ile beraber ciltteki gözenekler oldukça kötü bir görüntüye ulaşabilir. Gözeneklerin küçültülmesi ise aslında tahmin edilenden çok daha kolaydır.

bakım maskesi

bakım maskesi

Düzenli Peeling Yapın

Zamanla ciltte birikmekte olan kirler, gözeneklerin genişlemesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla gözeneklerinin küçülmesini isteyen kişilerin cilt tiplerine uygun peelingler ile düzenli olarak temizlenmesi önemlidir.

Cilt Temizliğine Dikkat Edin

Özellikle de makyaj yapan kadınlar eğer ki makyajlarını temizlemelerse cilt bu makyaj katmanlarının altından nefes almaya çalışır ve böylece gözenekler büyümeye başlar. Fondöten, kapatıcı gibi ürünleri her gün kullanan kadınların eve geldikleri zaman hemen makyajlarını temizlemeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra makyaj yapılmasa dahi kir, kötü hava gibi etkenlerden ötürü tıkanan ciltlerin temizlenerek nefes alması gerekmektedir.

cilt bakımı

cilt bakımı

Buhar Banyosu Yapın

Düşünülenin aksine buhar banyosu yalnızca güzellik merkezlerinde yapılabilecek olan bir uygulama değildir. Evde çaydanlığın içerisine koyulacak olan su kaynatılarak da buhar banyosu yapılabilir. Kaynar suyun içerisine eğer istenirse aromaterapik etkinin ortaya koyulabilmesi adına kaynamakta olan suyun içerisine başta lavanta olmak üzere biberiye, kırmızı gül, nane gibi bitkilerin yaprakları etkilenerek istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Yorum Ekle