Çim Gübresi 

Çim gübresi, geniş alanlarda yetişen ot topluluğunun kalıcılık süresini arttıran, boylarının uzayıp devamlı canlı kalmasını sağlayan bir gübre türüdür. Doğal ve yapay gübre olarak farklı türleri bulunsa da en sağlıklı olanı doğal gübrelerdir. Ancak son zamanlarda teknoloji ile birlikte yapay çim gübresi alanında da gelişmeler biz kazanmıştır.

Çimin yetişmesi için mutlaka gerekli olan fosfor, azot gibi maddeler bu gübreler sayesinde bitkiye ulaşır. Beşin takviyesi olarak görülen gübreler kullanımına göre verilmelidir. Az veya çok verilmesi çimin zarar görmesine yol açabilir.

çim gübresi

Çim Gübresinin Faydaları Nelerdir?

Çim gübresi farklı noktalarda bitkiye fayda sağlar. Çimin sağlıklı bir şekilde gelişip olası zararlı böcek ve ilaçlara karşı kendini korumasını sağlar. Sağlam ve dayanıklı bir kök yapısına sahip olmasını sağlar. Çimin renginin canlı ve koyu olmasına destek olup, görsel olarak daha hoş bir görüntü sağlar. Gübreyi içine yavaşça alması nedeniyle sağlam bir besin takviyesi olur. Farklı birçok gübre türü bulunsa da belli noktalarda ayrılırlar. Bunlarda bitkiyi etkileme zamanı ve bitkide emilim gösterme hızıdır.

Çim Gübresi Ne Zaman Yapılır?

Çimler için gerekli olan gübrenin doğru zamanda yapılması çok önemlidir. Kullanım şekline uyulmadan ve zamanında yapılmayan gübreleme işlemi yarardan çok zarara yol açar. Bu yüzden cim gübresini kullanırken mart ve ağustos ayları arasındaki 6 aylık bir süreçte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu süreç ilk bahar dönemi güncellemesini gösterirken haziran ve kasım aralığındaki 6 aylık süreç sonbahar dönemi gübrelemesini gösterir.

Çim Gübreleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çimlerini gübrelemek isteyen kişiler, el yardımıyla veya bu iş için sanayide özel olarak üretilmiş gübre makineleri ile gübreleme işlemini gerçekleştirir. Gübreleme işleminin yapılmasından önce çimlerin biçilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde çimlerin zarar görme ihtimali yüksektir. Ayrıca gübreleme yapıldıktan sonra belli aralıklarda su verme işlemi yapılması gerekir. Böylece çimlerdeki gübrenin daha fazla etki göstermesi sağlanmış olur.

Poşet, çuval veya büyük plastik torbalarda satılan çim gübrelerine https://www.ufuktarim.com/urun/agronom-uppsoil adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz siparişinizi oluşturabilir, uygun fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle