Resim Formatları Nelerdir?

Resim formatı sayesinde fotoğrafların doğru şekilde görüntülenmesi sağlanır. Tabi ki bunun için kaydedilecek fotoğrafın doğru resim formatı kullanarak kaydedilmesi gerekmektedir. Bilgisayar ortamında kullanılan çok fazla resim formatı bulunmaktadır. Resimler bir yüzeyin üzerinde çizgi halinde oluşturulur. Bu oluşumlar resim formatlarının yardımıyla detaylı bir şekilde görüntülenebilir. Bilgisayar ortamı dışında telefon, tablet gibi diğer elektronik cihazlar sayesinde de resim formatlarının görüntülenmesi sağlanabilir. Bir fotoğrafı görüntülemek için öncelikle yapılması gereken, fotoğrafı olduğu gibi kaydetmektir. Birbirinden farklı işlevleri olan çeşitli resim formatlarını detaylarıyla inceleyelim.

JPG

Dünyada duyulan ilk resim formatlarından birisidir. Resimlerinden farklı renkleri kullanmaktan keyif alan bireylerin tercih ettiği bir resim formatıdır. Kullanılacak fotoğraflar çizgisel veya grafiksel özelliklere sahip değil ise, JPG formatı gönül rahatlığı ile kullanılabilir. JPG formatı web görüntüleyici tarafından görüntülenebilir özelliktedir. Bu format sayesinde fotoğrafınızı dilediğiniz gibi küçültme şansına sahip olursunuz. Bu küçültme işlemiyle beraber berraklaşma meydana gelecektir.

PNG

İnternet ortamında en sık kullanılan resim formatlarının başında gelmektedir. GIF resim formatının daha gelişmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. GIF formatından farklı olarak, hareketli görüntüleri açma yetisine sahip değildir. Metin ve çizim konusunda oldukça başarılı bir format çeşididir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

GIF

Birçok resmin arka arkaya oynatılması ile oluşan görüntüye GIF denmektedir. Birkaç saniyelik, kısa videolar bütünüdür. Sıkıştırma yetisi güçlü bir format türüdür. Çeşitli sosyal medya mecralarında kullanılan GIF formatı, içerisinde oldukça az renk bulundurur. Görselleri görüntüleme hızı son derece yüksektir.

WEBP

Çok yüksek sıkıştırma gücüne sahiptir. Yeni nesil bir resim formatıdır. Sıkıştırmayı artırdıkça resmin kalitesini düşürmez. WEBP resim formatı sayesinde, internet mecralarına görüntüler hızlı bir şekilde yüklenir.

SVG

Genelde 2 boyutlu grafikler için kullanılan bir formattır. Kullanılan metin formatı XML tabanına aittir. Grafikleri görüntülemek için oluşturulmuş, standart düzeyde bir resim formatıdır.

BMP

Windows işletim sistemlerinde bulunan Paint programı için kullanılır. Bu programda bulunan tüm resimler BMP formatı sayesinde düzenlenir. Kullanımı en kolay olan resim formatı olarak değerlendirilir.

Yorum Ekle