E-Fatura Nedir?

E-Fatura nedir avantajları nelerdir sorusu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından bazı işletmelerin zorunlu tutulması ile birlikte araştırılan konular haline geldi. Aslında E-fatura ile klasik elden kesilen fatura arasında pek bir fark yoktur ve hukuki olarak ikisi de aynı anlamı taşımaktadır. Yazılı bir faturanın taşıdığı değer ve yarattığı hukuki sorumluluk birebir E-faturada da bulunur. Aradaki tek fark kâğıt niteliğinin ortadan kaldırılmasıdır. E-Fatura, GİB tarafından belirli standartlarda düzenlenen, Vergi Usul Kanunu gereği faturada olması gereken ögeleri içeren, satıcı ile alıcı arasında hızlı ve kolay bir şekilde gönderilebilen ve hukuki olarak yazılı fatura ile aynı üstünlükleri taşıyan elektronik bir belgedir. Belgenin oluşum ve düzenlenme kuralları GİB tarafından belirlenmektedir.

E-Fatura Nedir

E-Faturayı Kimler Kullanabilir?

E-Fatura sistemi yasal olarak bazı firmalara zorunlu kılınmıştır. İlgili kanunda belirtilen kurumlar E-Faturayı zorunlu olarak kullanmak durumundadır. Bu kurumlara yeni kanunlarla sürekli yenileri eklenmektedir. Zorunlu haller dışında da isteğe bağlı olarak E-Fatura sistemine geçilerek kullanabilme avantajı sağlanmıştır. E-Fatura kullanabilmek için Mali Mühür sahibi olmanız gerekmektedir. Mali mühür TÜBİTAK tarafından hazırlanan sanal bir firma kaşesidir ve fatura kesmek için gereklidir. Mali mühür alımı için GİB ’na başvuru yapılması gerekmektedir. E-Fatura zamanla zorunlu olacağından başvurular olumlu sonuçlanmaktadır. Başvuru sonrası e-logo içerisinde hesap oluşturmanız ve bu hesabı mali mühür sayesinde aktif etmeniz yeterli olacaktır. Artık E-Fatura sistemini kullanarak fatura kesebilir ve e-mail gibi yöntemlerle faturayı sanal ortamda gönderebilirsiniz.

E-Fatura Avantajları Nelerdir?

E-Fatura nedir avantajları nelerdir sorusunun ilk kısmını cevaplandırdık. Aslında nedir sorusunun içinde sunduğu avantajlarda gizli bir şekilde duruyor. Bu avantajları sıralarsak;

  • Basılı bir fatura olmadığından basım maliyetlerinin önüne geçilmektedir.
  • Kâğıt halinde arşivlenme gereği bulunmamaktadır. Tüm işlemler ve incelemeler elektronik olarak yapılmaktadır. Yazıcı, toner, kâğıt, arşivleme gibi sıkıntıların önüne geçilmektedir.
  • Faturaların tamamı GİB hesabınız altında tutulacağı için istediğiniz her yerden ulaşma ve fatura kesme olasılığınız doğacaktır. Akıllı telefon, tablet veya PC ile hesaba giriş yaparak hızlı bir şekilde fatura kesilebilir.
  • Arşivleme elektronik olduğundan aranılan fatura hızlı bulunur. Faturaların kaybolması sorunu ortadan kalkar.
  • Muhasebe sistemi hesaba entegre edilerek gelişmiş yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle