Mutfak Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Yaz mevsimi ile birlikte daha çok artan böcek istilalarından kurtulma yolları çok çeşitli olmasına karşın zorlu bir mücadeledir. Özellikle gıdaların bulunduğu, yemek yapılan ve yenilen yerler olarak mutfaklar bu sorunla en çok muhatap olan ev alanlarıdır. Tiksinmenin yanı sıra sağlık açısından da en çok dikkat edilmesi gereken alan mutfaktır. Bu sebeple önereceğimiz çözümler ile hızlı ve etkili bir sonuca ulaşmanız mümkündür.

Neden Böcekler En Çok Mutfaklarda Görülür?

Daha kolay beslenebilmeleri başlıca sebeptir. Bunun dışında karanlık alanlarda yaşamayı sevdikleri için özellikle akşamları böceklerle karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Kullanılan su boruları da böcekleri çeken başka bir unsurdur. Nemli ortamlarda yaşayan böcekler için mutfaklar vazgeçilmezdir. Mutfaklardaki tahıllar ve şekerin bulunduğu kiler dolaplarında karşılaşılan böcekleri, yok etme konusunda birçok şikayeti olan ev sahibi mevcuttur. Peki, bu böceklerden nasıl kurtulunur?

Mutfaktaki Böcekleri Yok Etme Yöntemleri

Önceliğiniz her zaman temiz bir mutfak olmalıdır. Bu sebeple eğer bir yuva keşfederseniz çamaşır suyu ile temizlemeniz kesin çözümlerden biri olacaktır. Böcekler, alışveriş yaptığınız poşetlerin, gıdaların, meyve ve sebzelerin üzerinde gelebilir. Alışverişiniz bitip eve döndüğünüzde, tüm meyve ve sebzelerinizi güzelce yıkayıp, poşet ve gıdaları kontrol etmeniz durumunda sonuç alacaksınız. Mutfakta, çöpler biriktirilmeden dolduğu anda atılmalı. Şekerli ve yağlı bir çöpünüz var ise özellikle poşetin ağzı bağlanarak dışarıda veya açık alanda bekletilmelidir.

Yiyecek ve içeceklerinizin mutlaka kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde açıkta olan yiyecekler, böcekler için fırsat yaratacak bir duruma gelecektir. Tesisat sisteminizi kontrol etmeniz ve arızalı musluk ve borularda bir tamirat işlemi gerçekleştirmeniz de böcekler için alınabilecek önlem ve kurtulmak için çözüm yoludur. Tezgah üzeri sarı böceklerin ve karıncaların vazgeçemedikleri alandır. Bu sebeple burada yemek artığı, bulaşık ve su birikintisi bırakılmamalıdır. Kırıntı, yemek artığı, kirli bulaşıklar ve bunlarla birlikte kurulanmayan tezgahlarda böcekleri görmek kaçınılmaz olacaktır. Mutfaktaki yer, kapı ve pencereler özenle temizlenmeli ve sorunlu alanlar kapatılarak böceklerin geçişi engellenmelidir. Tüm bunların yanı sıra pratik bilgiler ve doğal yöntemler ile de böcek sorunlarınızdan kurtulmanız mümkündür.

Örümcekleri mutfaklardan uzaklaştırmak için su, sabun ve nane yağı karışımı etkili olacaktır. Bu karışımı mutfağınızın belli noktalarına sıkarak örümcekleri öldürmeden, onları uzaklaştırmış olacaksınız. Özellikle gıdaların içinde ve çevresinde oluşan kurtlardan çözüm yolunuz ise karanfil ve defneyaprağıdır. Herkesin korkulu rüyası hamam böceklerinden kurtuluşunuz ise soğan ve kabartma tozu karışımı ile sağlanacaktır. Yine bu karışımı mutfağınızın belli noktalarında kullanarak hamam böceklerini yok edebilirsiniz.

Profesyonellerle Çalışın

En çok karşılaşılan kalorifer böceklerinden ise doğal yöntemler ile kurtuluş yolu pek yoktur. Dayanıklılığı ve hızlı üreme özelliği olan bu böceklerden profesyonel bir yardım almadan kurtulmanız neredeyse imkansızdır. Bu gibi haşerelerden kurtulmak için işinin ehli çalışanlarla bir ilaçlama firması ile anlaşmak en doğru çözüm yolu olacaktır.

Yorum Ekle