Etkili Bir İletişim İçin Gereken Şeyler Nelerdir?

Aslında bu hayatın temeli iletişim kurmaktan geçer. İnsanların birbirleriyle anlaşabilmesinin tek sebebi konuşabilmesi birbiriyle konuşabilmesidir. Fakat bütün insanlar konuşabiliyor ama ifade yeteneği yani iletişimin kalitesi önemli bir konudur. Son zamanlarda insanların geneli etkili iletişim yapamamaktan söz ediyor.Eğer siz de daha etkili bir iletişim sağlamak istiyorsanız bu yazımızda sizlere vereceğimiz ipuçlarını mutlaka okuyun.

etkili iletişim

etkili iletişim

Doğru İletişimin Yöntemleri

Etkili bir iletişim için ilk gereken usul size karşınızdaki kişinin söylediklerini dikkate dinlemekten geçer. Karşınızdaki kişiyi açık ve net bir şekilde anlamazsanız iyi iletişim kuramazsınız. Ayrıca konuşmadaki ana temaya kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Yani konuşmadaki vurgunun ne olduğunu belirlemelisiniz. Onun dışında yapmamız gereken bir başka şey de olumlu olmaktır. Karşınızda olan kişiye saygılı olmalısınız. Başarılı bir iletişim için karşılıklı saygı olmazsa olmazdır.

iletişim

iletişim

En etkili bir iletişim sağlamak istiyorsanız karşınızdaki insanla göz teması kurmak gerekir. Onun gözlerinin içine bakarak konuşursanız aramızdaki iletişim daha sağlıklı olacaktır. Yani karşınızdakinin kendinizi vererek dinlemelisiniz. Sözünü asla kesmeyin. Kuşku duyduğunuz bir nokta olursa yeri geldiğinde ona sorun. Doğru soruları sormaya özen gösterin.

Yorum Ekle