Responsive Uyumlu Tasarım Nedir?

Responsive diğer bir deyişle de duyarlı tasarım olarak adlandırılan tasarım, son yıllarda oldukça kullanılan popüler bir tasarım çeşididir. Neredeyse her web sitesinde olan ve hatta giderek olması gereken bir özellik olarak da görülmektedir. Buna sebep olarak ise insanların son zamanlarda artan mobil arama yapma sayısı gösterilmektedir. Responsive tasarımla dizayn edilmiş web siteleri, her türlü mobil cihaza uygun olarak kolay görüntülenme seçeneğine sahiptirler. Bu sebeple de bu tasarıma uygun olarak yaratılan kodlanan web sitelerinin kullanıcı memnuniyeti oldukça yüksektir. Kodlamanın da yapılarak sonrasında her türlü çözünürlükte web sitesinin nasıl gözüktüğü test edilmesi gerekmektedir. Bunun için Google mobil uyumluluk testi kullanılabilmektedir.

responsive

Responsive Tasarım Oldukça Uyumludur ve Kolay Bir Kullanıma Sahiptir.

Web sitelerinin görüntülenmesinin, mobil cihazların neredeyse hepsinde birbirinden farklı olduğu bilinen bir gerçektir. Bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi her türlü mobil cihaz için oldukça kullanışlı olan bu tasarım sayesinde, bu cihazların hepsinde web siteleri okunaklı olarak görüntülenebilmektedir. Web sitelerinden araştırma yapmak isteyen ya da sadece zaman geçirmek isteyen kişilerin; okunması zor olan metinlerle ve görüntülenmesi için ekstra emek harcanması gereken fotoğraflarla donatılmış sitelerden uzaklaşacağı, bu siteleri tercih etmeyecekleri son derece açıktır. Responsive tasarımlı web sitelerinde ise böyle sorunlar yaşanmadığı için; kullanıcılar bu tasarıma sahip web sitelerinde daha uzun süreler geçirmekte bu da hem kullanıcılar için daha faydalı hem de web siteleri için oldukça karlı olmaktadır.

Sitelerin Responsive Tasarıma Sahip Olmasının Gerekliliği İhmal Edilmemelidir.

Responsive tasarımlı web sitelerinin hazırlanabilmesi için güncel olan HTML5 ya da CSS3 kodlama stillerinin kullanılması da oldukça faydalıdır. Tasarım ve web yazılımı bilgilerinin birleştilererek harmanlandığı web siteleri oluşturmak başta daha uzun süreceği için zahmetli gözüküp, mantıklı gelmese de uzun dönemde kullanıcıların siteyi çok daha rahat ve memnuniyetle kullanmalarını sağlayacağı için atlanmaması gereken bir husustur. Bunların yanında bu sayede farklı bir çözünürlüğe sahip olan cihazında da kişinin web sitesini kullanmak isteyecek şekilde görüntüleyebilmesi, sitenin uzun dönemde yararına olmaktadır.

Yorum Ekle