Uykunun Faydaları

İnsanların temel gereksinimleri var. Barınma, beslenme, sevilme bunların ilk üç tanesi olarak söylenebilir ama bir de bunun yanında çok temel olmamakla beraber yaşamlarının içinde olan durumlar var ki bunlardan bir tanesi de uyku.

Üstelik uzmanlar sağlıklı ve kaliteli bir uykunun çok önemli olduğunu söylüyorlar.  Çocukluk yaşlarından itibaren kişilerin uyku saati ters oranda değişiyor ama yine de belli bir yaştan sonra insanların günde 7 saat uyumasının aşağıda belirtilen faydaları var.

İşte O Faydalar:

Hücre Yenilenmesi: Kişilerin uyku sırasında hücreleri yenilendikleri için özellikle gündüzleri iki saat uyku geç yaşlanmak isteyen insanlar için ideal.

Beyin sağlığına etkisi noktasından baktığımızda iki saatlik bir uyku beynin dinlenmesini sağlıyor ki bunun da şöyle faydaları bulunuyor: Kişi konsantrasyon eksikliği yaşamıyor, dinlenen bir beyinde hafıza sorunu yaşanmıyor ve hafıza güçleniyor, kişi gün boyu dikkat eksikliği yaşamıyor.

Tıpkı yürümek gibi uyku da stresin azalmasını sağlıyor. Belki de insanların sevdiklerini kaybettiklerinde kendilerini uykuya vermelerinin nedeni bu.

Uzun bir hayat istemeyen yoktur değil mi, o zaman uzun bir ömür için uzmanlar mutlaka ideal bir ortamda insanların günde 7 saat uyumasını öneriyorlar.

Öğrencilik döneminde kişi düzenli olarak uyuduğu zaman daha az öğrenme güçlüğü yaşıyor ve daha sağlıklı notlar tutabiliyor.

Son olarak da enfeksiyonlara, iltihap sorunlara iyi geldiğini belirtmek gerekiyor özellikle hastalık dönemlerinde uykunun önemi böylece ortaya çıkıyor.

Yorum Ekle