Uyku Apnesi Maskesi Ne İşe Yarar?

Günümüzde çok yaygın hastalıklardan olan uyku apnesi kişiler için ciddi sağlık sorunları oluşturur. Uyku esnasında solunumun yavaşlaması ya da duraklamasından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli hastalıklardandır. Uykudaki solunum duraklamaları sonucundaki kişinin kanındaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Uyku apnesi teşhisi konulan kişilerde genel olarak uyku apnesi maskesi kullanılır.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığına sahip olup olmadığınızı doktora gitmeden anlamanız da mümkündür. Uyku apnesinin belirtileri arasında; gündüz uykulu olma hali, geceleri gürültülü bir şekilde horlama, geceleri nefes almada tıkanıklıklar yaşama, nefes yetmezliğinden dolayı ani uyanışlar, asit reflüsü, geceleri sık sık idrar için lavaboya çıkma, baş ağrıları ve hafıza kaybı gibi belirtiler vardır.

Uyku sırasında, boğaz kasları bolca oksijen alınabilsin diye solunum yolunu açık tutar. Kişide uyku apnesi sorunu olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcik nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu çok tehlikeli bir şekilde daralır. Bunun yanı sıra kişide kilo oranının normal kilo oranın üzerinde olmasından dolayı yedek dokular solunum yolunu daraltarak kalınlaşmasına neden olur.  Uyku apnesi sadece sizin değil uyku arkadaşınızın da yorgun ve uykusuz olmasına neden olur. Yüksek tansiyonun en büyük nedenlerinden olan damarlarınızda iltihap ve pıhtılaşmaya yol açar. Uzun süreli olarak uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerde genellikle asabi tavırlar yorgunluk, unutkanlık, gerginlik, depresyon ve karamsarlık hali ile sonuçlanır. Bunan yanı sıra en kötü sonucu olarak kişiyi uykusunda öldürebilir.

Yorum Ekle