Sonbaharda Bahçe Bakımı

İlkbahar ve sonrasında gelen yaz ile beraber şenlenen bahçeniz sonbahara doğru artık bu hoşluğunu bırakarak yoruldum dinlenmem lazım, der. Bu dönemde onun bu dinlenme sürecine geçişine destek olmak ve ona yardımcı olmaya çalışmak ise yeni yeşerme döneminde size güzelliklerini sunmasını sağlayacak olan uygulamaya yer vermenizi sağlar.

bahçe dekoru

Sonbahar ile beraber dökülen yapraklar, kuruyan dallar ve çiçekler ile bahçeniz sizden bu dönem için destek olmanı bekliyorum, der. Bu dönemde kuruyan dalları ve zararlıları bahçenizden uzaklaştırabilirsiniz. Dalları temizleyebilir ve budanacak olan ağaç ve bitkilerinizi budamaya yer açabilirsiniz. Kuruyan yaprakları toplayıp bahçenizi temizlemenin yanı sıra sonbahar aylarında da ekimi yapılacak olan tohumlarınız ile toprağı buluşturabilirsiniz.

Sonbahar aylarında yapılacak olan bahçe bakımı ve temizliği aslında kış ayına da bir yatırımdır. Böylelikle sonbahar ve kış aylarında açan çiçekleriniz kendini gösterirken bahçeniz mevsimin güzellikleri arasında tüm ahengini size sunar.

Sonbaharda Saksı Değişimi Yapılır mı?

Sonbahar ayları genel olarak bakım aylarıdır. Saksı içinde yer alan bitkileriniz içinde bu dönem saksı değişim aylarıdır. Her bitkinin saksı değişimi sonbahar aylarında yapılmaz. Bazı bitkiler sonbahar aylarında açtıkları için bu bitkilerin bakımı kış sonrasında bırakılır. Bunun yanı sıra ilkbahar ve yaz aylarında açıp artık dinlenmeye geçen çiçeklerinizin saksı değişimlerini bu aylar içinde gerçekleştirerek yeni döneme onları hazırlananın avantajını elde edebilirsiniz.

Yorum Ekle