Stres Nedir?

Teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun yine de insanların sorunları bitmiyor ve çağımız insanın sıkça yaşadığı sorunların başında stres geliyor.

Stres en basit ifade ediliş biçimiyle, insanların yaşadığı olaylara karşı bedensel ve ruhsal olarak verdiği tepkilere deniliyor.

Yakın dönemde yaşanan ciddi bir sağlık sorunu, yakın bir dostun veya aile ferdinin ölümü, iş yerinde yaşanan sorunlar, aile içi huzursuzluk gibi durumlar strese neden olan temel etmenler arasında.

Temel Stres Türleri

Zihinsel stresli tipler: Bu tipler temelde son derece mükemmeliyetçi, öz-güven problemi yaşayan, sürekli olarak uyku ile derdi olan, kolay kolay hiçbir şeyi beğenmeyen, sinirlendiği zaman sakinleşmesi zaman alan tiplerdir. Ağırlıklı olarak kadınlar da bu stres tipi daha çok görülür.

Duygusal stresli tipler: Bu tiplerin en önemli özelliği çevrenizde sıkça görebilirsiniz, en yaygın stres tipli insanlardır, sürekli olarak ağlamaya hazır bir durumdadırlar, bunun yanında kendilerini şartlar ne olursa olsun suçlu hissederler, yorgunlukları asla geçmez, kolay kolay mutlu olamaz ve kas ağrılarından asla kurtulamazlar.

İlişkisel stresli tipler: Stres türünün adından da anlaşılacağı üzere kolay kolay hiçbir kimseye hayır diyemezler, başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğü son derece önemlidir ve ilişkilerinde sürekli olarak problem yaşayıp, sağlıklı ilişki kuramazlar.

Bu stres tiplerinin tamamı bazen tek bir insanda aynı anda görülebilir ki o zaman ortada ciddi bir sorun vardır ve mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir.

Yorum Ekle