Yalancı Hamilelik Nedir?

Her yaşadığınız mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve göğüs hassasiyeti illa gerçek bir gebelik anlamına gelmez. Bugün birçok kadın aslında hamile olduğunu düşündüren yalancı hamilelik yaşadığının farkına geç varıyor.

Yalancı hamilelik özellikle kadınların gebe kalmaya çalıştığı sırada çok daha fazla meydana gelir. Kadın bir şekilde kendini şartlar ve hamile olduğunu düşünmeye başlayan belirtiler yaşadığını düşünür. Aslında yaşadığını durumlar gerçektir ama bu sadece bir yanılgıdan ibaret olacaktır. Örneğin adet tarihinin gecikmesi ile midesinin bulandığını hissedecek ve daha birçok hamilelik belirtisi taşımaya başlayacaktır. Öyle ki hamilelik test yaptığında yüzde yüz hamile olmayı beklerken, hamile olmadığını gördüğü an sanki o yaşadığı tüm yan etkilerde birden yok olup gittiğine tanık olacak.

Psikolojik Yanılma

Yalancı hamilelik bir psikolojik yanılmadır. Kadın öylesine hamile kalmak istiyordur ki kendine bu şekilde verdiği telkinler sayesinde beyin de hamile olmadığı halde bu süreci yaşamaya başlayabilir. Herhangi bir sakıncası bedenen yoktur ama ruhen kadınların daha fazla incinmesine neden olabilir. Aynı şekilde gebelik istemeyen kadınların da bu durumu yaşama durumları sıkça görülebilir. Bu kez hamile kalmak istemeyen bir kadın bunun korkusu ile sürekli kurgulamaya başlamakta ve yine yalancı gebelik durumlarını yaşamaya başlamaktadır.

Dolayısı ile bu süreçte sürekli bir şeyler düşünmeyi bırakın ve doğal akışına bırakmayı deneyin. Sağlıklı bir gebelik zaten tutunacak ve sizi anne yapmayı başarıyor olacaktır.

Yorum Ekle