Banyo Aydınlatma Önerileri

Banyolar hak ettiği öneme kavuşamamış alanların başında gelir. Çoğu evde kimsenin görmesini istemediği temizlik malzemeleri, vileda ya da fırçaların saklandığı yer olan banyolar kişilerin en fazla rahatladıkları yerlerin başında gelir. Su, aynı toprak gibi insanı rahatlatan doğal bir terapi ürünüdür. Bu nedenle bu gerçeği bilmeyenler bile kirli olmadıkları halde duş alarak, banyo yaparak rahatlamaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle evin salonuna gösterilen özenin daha fazlasını banyo için de göstermek gerekir.

Banyo Aydınlatması

Banyolar genel manada loş bir ışıklandırmanın yeterli görüldüğü alanlardır. Oysa banyo aydınlatmasını yeterli ve dengeli yapan kişiler duş ya da bakım sırasında kendilerini daha iyi hissederler. Tıpkı yatak odaları gibi insanların kendilerine zaman ayırdıkları yerlerden birisi olan banyo eğer yeterli miktarda ve doğru oranda aydınlatılır ise bu alan bir deşarj alanına dönüşecektir.

Aydınlatma Nasıl Olmalı

Klasik tavanda tek bir lambanın aydınlattığı banyolardan vazgeçip daha farklı tarzları denemek gerekiyor. Değişim sıradanlık hissinden kurtulmak büyük bir gerekliliktir. Tek bir ışık kaynağı yerine bir kaç ayrı noktada ışıklandırma kaliteli bir görünümün yanı sıra iyi bir ruh hali olarak geri döner. İyi bir uyanış günün nasıl geçeceğine karar verir. Mümkün olduğu ayna yanı aydınlatmalar kullanılmalıdır. Bu ışık makyaj için idealdir ve kişinin kendisini daha net görmesine neden olduğu için güven ve güç verir.

Kritik Noktalar

Aynanın üst kısmında bulunan aydınlatmalar yüzün gölgeli olarak görülmesini sağlar. Bu çok kullanılan bir yöntem olsa da doğru bir aydınlatma yöntemi değildir. Ayrıca ışık homojen olarak dağılmaz ve bazı bölgeler net görülemez. Minik minik lambaların konumlandırıldığı banyolar sıcak bir ortam oluşturur. Keskin bir ışıkta hissedilen huzursuzluğu tam tersinde bir rahatlama sağlanır. Yumuşak ışık düşümleri ruh halini daima olumlu olarak etkiler.

Objelerin Aydınlatılması

Tek bir aynanın ya da tek bir lavabonun aydınlatılması gibi farklı aydınlatma yöntemleri de modern dekorasyonlarda oldukça sık kullanılır. Jakuzi, küvet ya da ayna aydınlatması bu tekniğin bir ürünü olup minik spotlar ile birleştirilerek sade ama keskin olmayan huzur verici bir aydınlatma yaratılmış olur.

Yorum Ekle