Yeni Shabby Stili Nedir? Evinize Nasıl Uyarlarsınız?

Yeni Shabby stili oldukça dikkat çeken ev dekorasyona stillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ferah ve huzurlu bir ortam yaratılmasına yardımcı olan bu stil pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Evinizde dinlendirici bir atmosfer yaratmak istiyorsanız Yeni Shabby stili size uygun olabilir. Bu stili kolaylıkla evinize uyarlamanız ise mümkün görünüyor. Peki evinizde bu dekorasyon stilini kullanmak istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

1. Renk Seçimlerine Özen Gösterin

Shabby sitili renk seçimleri sade, şık ve ferah bir hava yaratabilmek adına oldukça önemlidir. Bu dekorasyon stili denilince akla ilk gelen ise bej, beyaz ya da krem gibi yumuşak ve açık renkler olmaktadır. Bu renklerin yanı sıra açık renkli pastel maviler, gri, yeşil ya da pembe tonlar gibi farklı renkleri de evinizde kullanabilmeniz mümkün. Renk tercihini yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey ortamında dinlendirici özelliğini bozmaması olmalı.

2. Aksesuar Tercihlerine Dikkat Edin

Her ne kadar minimalist bir dekorasyon tarzı olarak biliniyor olsa da Shabby stili detayları söz konusu olduğunda aslında maksimalist bir dekorasyon stili olarak karşımıza çıkıyor. Odalarınızda bol aksesuar kullanımı stilin bu özelliğini oldukça iyi yansıtıyor. Ancak Shabby stili aksesuar tercihi söz konusu olduğunda yine ortamın huzurlu havasını bozmamaya dikkat etmek önem taşıyor. Bunun için benzer renk tonların aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

3. Dokulara Önem Verin

Yeni Shabby stili bir dekorasyon yapabilmek için çoğunlukla aynı renk kartelasından ürünler kullanılması önem taşırken, bu durumun ortaya çıkarabileceği tekdüzelikten ise kaçınmak gerekiyor. Evinizde sıkıcı bir görüntü görmemek için aynı renkler olsa da farklı dokulardan faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra dantel, keten gibi tekstil malzemelerine evlerinizde yer verebilirsiniz.

4. Açık Renk Ahşaplar Kullanın

Ahşap kullanımı bu dekorasyon stilinin vazgeçilmezleri arasında olsa da odadaki bütünlüğü bozmaması açısından uyumlu renkler kullanımı önem taşıyor. Açık renklerin hakim olduğu bilinen Yeni Shabby stili bir dekorasyon yapmayı planlıyorsanız özellikle mobilyalar konusundaki ahşap tercihinizi de açık renklerden yana yapmanız gerekiyor.

Yorum Ekle