Diyet Yaparken Sağlıklı Kalın

Kelime anlamı, bilinçli olarak kilo vermek olan diyet, düzenli beslenilmediği takdirde, vücudun normalden fazla genişlemesi ve alınan aşırı kilolarla sonuçlanır. Kimileri estetik kaygılarından, kimileri sağlıklı yaşamayı benimsediğinden dolayı birçok insan diyet yapar.

Diyet yaparken önemli olan kilo vermek değil, sağlıklı bir biçimde zayıflama şansına sahip olmaktır. Her bedenin alması gereken protein, karbonhidrat veya yağ oranı farklı olduğu için, şimdilerde kişisel diyetler revaçta. Yani tek tip, herkese önerilen diyetlerden ziyade, kişiye özel, diyetisyen tavsiyesi ile uygulanan diyetler çok daha verimlidir.

salatalık ile zayıflama

Bilinçsizce yapılan şok diyetler yüzünden birçok insanın sağlığının tehlikeye girmesi kaçınılmazdır. Bu tarz istenmeyen sonuçların doğmaması için yapılması gereken ilk iş; diyetin diyetisyen önerisi ile verilen diyet listesi yardımı ile yapılmasıdır. Sürekli olmayan diyetlerin de zararları olduğunu söyleyen uzmanlar, ideal olan kilo kaybının haftada 1-1,5 kilo olduğunu da ekliyorlar…

Sağlıklı diyet için yapılması gereken diğer şeyler ise, kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmemek, canınız bir şey çektiğinde miktarı az olmakla birlikte yemek, sürekli su içmek, geç saatte yemek yememek, çay-kahve içerken şeker kullanmamak gibi maddeler halinde sıralanabilir.

Yorum Ekle